Cumhuriyetimizin 32. kuruluş yıldönümü 13 Kasım 2015 Cuma akşamı 18:00 – 20:00 saatleri arasında Budapeşte’de Tuna Nehri kıyısında bulunan tarihi bir yapıda Macar Bilimler Akademisi Kodaly Hall’de KKTC temsilcisi Büyükelçi Arif Altay’ın verdiği görkemli resepsiyonda  yaklaşık 200 davetlinin katılımı ile kutlandı.

Resepsiyonumuza, TC Budapeşte Büyükelçisi Sayın Şakir Fakılı ve Büyükelçilik mensupları, yabancı Büyükelçiler, diplomatlar, Macaristan Ana Muhalefet Partisi Milletvekilleri ile Budapeşte’de bulunan Türk iş insanları, Macar bilim insanları, sanatçılar ve Budapeşte’de bulunan Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız da katıldı.

Budapeşte Temsilcisi Arif Altay’ın Türkçe ve İngilizce olarak yaptığı konuşmada, ülkemiz hakkında genel bilgilerin yanında, güncel siyasi ve ekonomik gelişmeler, müzakere süreci ve pozisyonumuz hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Katılımcıların ilgi ile izlediği konuşma hakkında gelen sorulara resepsiyon boyunca cevap vererek tartışma fırsatı yaratılmıştır.

Resepsiyonda konuklara hem Macaristan’da faaliyet gösteren bir Türk restoranlar zinciri tarafından hazırlanan Türk yemekleri hem de Macar Bilimler Akademisi’nin hazırlamış olduğu ikram menüsünden oluşan zengin bir menü ile çeşitli yiyecek ve tatlılar ikram edilmiştir.

Oldukça sıcak ve dostane bir havada geçen resepsiyonun iki saatte bitmesi planlanırken üç saate yakın sürmüş olması dikkatlerden kaçmamış, katılımcılar tarafından tarafımıza iletilen ortak görüş ve yorumlarda duydukları memnuniyet ve Budapeşte’deki temsiliyetimiz açısından resepsiyonun son derece önemli bir adım olduğu yönündeki düşünceler öne çıkmıştır.